OK_1

Prázdniny jsou v plném proudu a opravdu není třeba cestovat daleko, zábava je všude kolem nás.;) 

Kdo chce poznat tajemná místa v přírodě, určitě si pořídí tuhle unikátní knihu – Pověsti z Dobříšska.

Objednat si ji můžete jednoduše v Městské knihovně Dobříš.  

Autoři: Martina Jerie Lukášková a Karel Jerie  – www.kareljerie.cz

Vydala Městská knihovna Dobříš www.knihovnadobris.cz

Anotace:

Byli na Dobříši templáři? Co skrývají tajemné chodby pod hradem Varkač? Kdy můžete v okolí Dobříše najít zlatý poklad? Kde si dát pozor na smolného psa či bezhlavou kobylu? Jaká jsou tajemství místního popraviště? Kdo ohlásí konec světa? Tajemný rytíř, poustevník, lesní skřítek, duchové, zjevení, kouzla a čáry…
A k tomu
 lepší poznání zdejší přírody, historie i moudrosti místních lidí. Pověsti z Dobříšska přinášejí jedno odhalení za druhým. 

Pověsti z Dobříšska – rozhovor s Martinou a Karlem 

Kdy a kde vznikl nápad vytvořit tuhle zajímavou knížku?

S nápadem přišel tým z dobříšské knihovny. Přišli za Karlem, zda by se mu do toho nechtělo. Knihovna na celý projekt ale neměla peníze, a tak se z toho vyklubal dvouletý projekt, kdy se sháněly finance. Ředitelka knihovny paní Kateřina Pechová celý komiks vysloveně vydupala ze země, dílem přispěly sponzorské dary a část pokryla sbírka lidí do kasiček rozmístěných po Dobříši.

Jak dlouho trvala příprava a pak následný proces než kniha vznikla?

Karel se rozhodl ,že budeme komiks dělat spolu. Už jsme spolu spolupracovali a šlo to dobře. Rozhodli jsme se, že všechna místa pověstí objedeme, vyfotíme a zjistíme, co se dá. Pak jsem napsala scénář, navrhla charakter postav a scény a Karel se pustil do výtvarné podoby.
Rozdělili jsme pověsti nejprve podle témat, pak podle jejich živlové povahy, tedy zda jsou ohnivé – příhody s ohněm a čerty, vodní – pověsti spojené s vodou, vzdušné – duchařina či zemní – poklady a skály a pustili se do díla.  Sbírala jsem materiály o daném místě, kde se pověsti odehrávaly, hledala zajímavosti a spojovala je s obecnou symbolikou, aby se pověsti, co nejvíc přiblížili čtenáři. Pak jsme vše odesílali paní Romaně Bodorové, která dělala korektury a dohlížela na obsah a jazykové korektury. Její důkladnou prací a prověřováním všech faktů není v knize nic nepodloženého a vše má jednotný styl. Pak šla kniha panu grafikovi Havlikovi, který odvedl bezvadnou práci a vymyslel grafický styl, písmo a formu, tisku. Petr Havlina vdechnul knize barvy, papír a čistotu grafického stylu. Pak šla kniha do tiskány a pak , žel, dík kovidové situaci vyšla na světlo světa bez křtu, jen skrze super videospot na facebookových stránkách knihovny, která Pověsti prodává

Martino, jak se ti spolupracuje s Karlem?

Dobře. Vím, s čím mám počítat. Co se týká domluvy, je to super, neb se naprosto dohodneme a přesně jeden navazujeme na druhého. Zasekneme se u detailů, které já vidím a Karel ne. Takže tam to občas skřípe, neb si stojím na tom, že se něco musí změnit a on třeba chvíli nechápe, jak to myslím, či kam tím mířím. Takže se chvíli dohadujeme, ale pak se dohodneme. Vlastně nám vyšlo, že nějak vnitřně cítíme, co a jak druhý myslí či chce, takže to nakonec klapne.

Co tě inspiruje?

Asi nejvíc příroda a pak staré pověsti a pohádky. Baví mne religionistika, takže nemám o podněty nouzi.

Karle, jak se ti spolupracuje s Martinou?

No, výborně. Rád vzpomínám na chvíle, kdy jsme jezdili po reáliích, to bylo prima. Pak jsem rád, že Martina dohledala všechny historické reálie, neb to by mi dalo zabrat. Zvládla původní text do komiksového scénáře a vytáhnout to, co je dramatické a zábavné. Na mě bylo vymyslet styl a rozvržení pověsti do komiksových oken.

Co tě inspiruje?

Já to nehledám sám, ono to za mnou chodí samo. Námět si mne najde, obsedne mne a nedá mi pokoj, dokud ho nepřevedu na plátno nebo papír.

Plánujete další společné projekty?

Rozhodně, už jenom to, že musíme dokončit pověsti a pak nás napadla kniha, ale o tom bychom ještě nechtěli příliš mluvit.

Děkuji za rozhovor a za váš další krásný počin. 

Veronika

P.S. Martinu i Karla najdete i na Instagramu, kde pravidelně sdílejí své práce: Karel Jerie  a Martina Jerie Lukášková

Povesti_Dobrisska_Martina_Lukaskova_Karel_Jerie_1 IMG_8110 IMG_8111 IMG_8112

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *