Představuji vám novou prodejnu ryb Fishee’s s jedinečnou nabídkou.
Ve Fishee’s koupíte nejen čerstvé ryby, ale i úžasné islandské speciality!
Paní majitelka Šárka osobně připravuje zajímavé recepty podle tradic z Islandu.
Následující rozhovor je jako výlet na Island! Představte si tu nedotčenou přírodu a rozmanitou krajinu.
Prodejnu Fishee’s najdete ve Fénixu a věřte mi, je to zážitek nejen pro gurmány!
Šárko, jak vznikl nápad dovážet ryby z Islandu a zrealizovat tento krásný obchod Fishee’s?
Sama jsem profesí ekonomka, po škole jsem nejdříve pracovala jako auditorka v mezinárodní společnosti a následně jako finanční specialista a pak ředitelka v českých i zahraničních společnostech. Několik let jsem pracovně strávila v zahraničí, což je také důležité, aby si člověk rozšířil obzory. Dobré a kvalitní jídlo bylo vždy mou srdcovou záležitostí. K rybám mám vztah už od dětství díky mému otci, například minulé Velikonoce jsme spolu strávili rybařením 🙂 Mám asi vaření v genech, oba moji rodiče jsou výborní kuchaři, moje prababička byla vyučená ve Vídni a kult stolování je u nás doma posvátný.
Odvahu k podnikání jsem v sobě hledala dlouho, vždy jsem se tohoto kroku dost obávala. Vyhovoval mi pocit jistoty zaměstnání. Moje poslední působení v pozici zaměstnance bylo ve velmi vysoké funkci v jednom státním podniku. Měla jsem velmi naivní představu o tom, že mám možnost učinit tak něco dobrého pro lidi a mít ze své práce pocit uspokojení. Bohužel mě čekalo velké zklamání a to mě přesvědčilo, že pokud mám dělat něco, co mi bude dávat smysl, musím si to najít sama. Z práce jsem odešla a vůbec nevěděla, čím se vlastně mám zabývat. Jen jsem věřila, že se mi cesta ukáže. A ono to tak opravdu bylo. Za dva měsíce se mi můj soused z Islandu zmínil o svém příteli, který se chce přestěhovat do Prahy, aby tu mohl trávit více času se svým synem. Že ale nemáme v Česku dobré ryby a je tedy nezbytně nutné s tím něco udělat 🙂 Takže přemýšlí o tom, že by začal ryby do Česka dovážet, ale potřebuje někoho místního, kdo by se pro tu myšlenku nadchl.
Po týdnu plném rozhovorů po telefonu a Skypu jsem si za své poslední úspory koupila letenku a odletěla do Reykjavíku 🙂 Strávila jsem tam týden, byla jsem se podívat v továrně na zpracování tresky, objela asi 15 prodejen s rybami v Reykjavíku a okolí, což jsou asi dvě třetiny všech prodejen, každý den ochutnala spoustu ryb a receptů. Nedá se ani popsat jakým zážitkem pro mě bylo ochutnat čerstvé kvalitní ryby. Nadchla jsem se i prostředím. Lidé na Islandu jsou každý den vystaveni drsnému podnebí a jeho rizikům. Většina z nich je v osobním bankrotu díky finanční krizi a hypoteční spirále. I přesto jsou optimisté, mají skvělý smysl pro humor a oči jim šibalsky svítí. Ta cesta mi dodala obrovskou energii. Okamžitě jsem měla nápad vybudovat prodejny v Praze inspirované islandskými recepty.
Na Island jsem se pak vrátila již s jasným cílem, najít dodavatele pro ryby i další speciality z Islandu. Strávila jsem několik dnů v továrně a prodejně, pracovala jsem s nimi, pomáhala upravovat ryby a připravovat rybí pokrmy, abych se od nich co nejvíce naučila. Se svým obchodním partnerem Vikarem jsme vše připravovali asi 10 měsíců, cesta byla trnitá, ale první prodejna je na světě 🙂
To je obdivuhodný příběh! Jaký sortiment nabízíte?
Fishee’s přináší na trh nejen kvalitní čerstvé ryby z Islandu, ale celý nový koncept prodeje ryb a rybích pokrmů. Nepoužíváme led, jelikož ryby jsou hned po výlovu vyčištěné a zbavené kostí, tím se podpoří jejich čerstvost a při zachování správných teplot po celou dobu logistického řetězce a skladování není led potřeba. Ten se naopak má tendenci při styku s rybou a okolní teplotou rozpouštět a urychlit šíření bakterií a tím snižovat čerstvost ryb. Nabízíme také připravené pokrmy z ryb, které si inspirovaní Islandem sami každý den vyrobíme. Ryby jsou zbavené kůže, kostí a připravené dát pouze do trouby. Každý od nás dostane letáček, aby věděl, jak má rybu doma správně upéct.


To je úžasné! Zvlášť v dnešní uspěchané době, kdy spousta žen a mužů je pracovně vytížena a nemá čas trávit tolik času přípravou pokrmů, ale chce si vychutnat kvalitní a zdravou stravu.
A jak často čerstvé ryby dovážíte?
Ryby si každý týden vybíráme přímo dle nabídky rybářů na Islandu a spolupracujeme s místním zpracovatelem, který pro nás ryby dle naší objednávky zajistí a vyfiletuje a hned druhý den již putují letadlem sem. Jsme v současné době jediným přímým dovozcem čerstvých ryb z Islandu na český trh.
V sortimentu máme i zajímavý výběr zmražených produktů, každý si u nás přijde na své. Za zmínku stojí například připravené polotovary pro výrobu sushi doma. Málokdo ví, že ryby na sushi musí projít procesem hlubokého zmražení, aby se mohly bezpečně konzumovat. Nabízíme také krevety z divokého lovu, což je dá se říct dost vzácné. Většina konzumovaných krevet je dnes již z chovu. Určitou vzácností je také humr severský. Je to delikatesa, je menší než humr kanadský, který je více známý, ale má daleko výraznější chuť. Obecně se málo ví, že třeba čím menší korýši tím výraznější chuť masa. Proto jsme do našeho sortimentu zařadili i malé krevetky ze severního Atlantiku, které jsou již předvařené a skvělé právě do různých receptů, třeba i do salátů. Další specialitou jsou krabí klepítka. Věřím, že kdo je jednou zkusí tak po nich čas od času znovu zatouží 🙂
Krása! Zajímají mě speciální soli.
Jsou to islandské soli Saltverk: Vločková mořská sůl je křupavá minerální sůl, která se vyrábí při využívání geotermální energie horkých pramenů v severozápadní části Islandu. Při její výrobě se tedy neničí životní prostředí.
Černá lávová sůl je zbarvena aktivní lávovým uhlím, které má skvělé detoxikační účinky.
Břízou zakouřená sůl je sušena nad zapáleným březovým dřevem podle starodávné tradice a dává tak soli charakteristickou chuť a aroma.
Lékořicová sůl je kombinací islandské vločkové soli a kořene perské lékořice a její jedinečná chuť pozvedá vaření na zcela jinou úroveň a dává možnost experimentovat.
Arktická tymiánová sůl je doplněna divokým tymiánem z islandských vřesovišť a dává příležitost pocítit chuť divoké přírody Islandu.

Vůně solí jsou naprosto úžasné – aneb sůl nad zlato!:)
Další specialitou je Humří polévka – tradiční islandská humří polévka od tradičního islandského výrobce ORA. Je krémová, obsahuje 84% humřího extraktu, dále zeleninu, koření a rajčata. Islanďané mají ve zvyku nakrájet si malé kousky čerstvé ryby přímo do vroucí polévky a nechat 2 minuty povařit, je to skvělé.
Od stejného výrobce máme také v sortimentu marinované sledě v kari nebo hořčičné omáčce, je to fantasticky výborné nebo třeba uzené kousky tresčích jater a nesmím zapomenout na tradiční islandskou graflaxsósa, což je koprovo-hořčičná omáčka k uzeným rybám, ta je na Islandu téměř nutností.

Uzené ryby
Nabízíme velmi kvalitní uzené ryby Opal Seafood včetně jejich luxusní řady Johansson Smokehouse, který si nechává na zakázku vyrábět největší obchodní dům v centru Londýna Selfridges na Oxford Street obecně známý pro výběr té nejvyšší kvality. Ryby jsou vyfiletované a zauzené do 24 hodin po výlovu, zpracování probíhá ručně včetně krájení na jemné plátky nebo se udí pouze hřbety ryb, kde je nejchutnější maso. Samozřejmostí je odstranění i podkožního tuku, což nebývá běžné. Metody uzení jsou dvojí – jednak zastudena při 30 stupních Celsia, což uchová rybu uvnitř velmi vláčnou a na povrchu více zauzenou nebo při 85 stupních mnohdy v kombinaci s bylinkami a kořením.
Málokdo ví, že uzené ryby běžně prodávané na českém trhu jsou mnohdy řádově 9 dní po výlovu zmražené, převezené do velkoudíren, tam rozmražené a teprve zauzené. Je to tedy neporovnatelný rozdíl v kvalitě a chuti.

Perlový organický ječmen je tradiční příloha k rybám. Je organicky pěstovaný na farmě Vallanes ve východní části Islandu. Je bohatý na vlákninu a má nízký glykemický index, takže zachová dlouho pocit sytosti a podpoří vyrovnanou hladinu cukru v těle, což je pro organismus velmi zdravé.

Tak perlový organický ječmen musím co nejdříve ochutnat!
Když si prohlížím vína s vlastní etiketou Fishee’s, Šárka zajímavě vypráví dál.:)

Tato vína jsou z Moravy speciálně vybraná k rybám!
Spolupracujeme s projektem Virtuální Vinařství, což nám umožňuje upravit si nebo si i vyrobit vlastní víno z mnoha jejich partnerských vinic doma i v zahraničí. Zalíbila se nám myšlenka zkombinovat islandské ryby s moravským vínem. Proto jsme si pro začátek vybrali Valtickou vinařskou školou, která vyrábí menší šarže vín a dává nám prostor uzpůsobit si víno ještě před jeho výrobou nebo v době zrání tak, aby bylo svou chutí a složením vhodné k rybám. Umíme nyní nabídnout vhodné bílé a růžové víno. Další výzvou je pro nás dokázat vyrobit červené víno, které bude mít nízký obsah třísloviny a bude lahodné. Právě díky tříslovině obsažené ve slupce se červené víno k mořským rybám a plodům nedoporučuje, jelikož váže molekuly soli a potlačuje tak chuť ryby. Věříme že, dokážeme nemožné a najdeme skvělou moravskou odrůdu a vyrobíme červené víno vhodné k rybám – sama mám červené víno v oblibě a už se nemůžu dočkat na pokoření této výzvy 🙂
Také mám ráda červené víno a moc se těším! Šárko, máte otevřeno teprve několik dnů, jak to zatím jde?
Dnes byl úplně úžasný den, vrací se spokojení zákazníci, také si nás našel jeden majitel restaurace a chce od nás odebírat dvakrát týdně připravené recepty na polední meníčka, mám z toho obrovskou radost 🙂
Děkuji Vám za milé povídání – zajímavé informace a přeji hodně spokojených zákazníků!
Moc děkujeme a už se na ně ve Fishee’s těšíme 🙂

Napsat komentář