RETRO ČS Co bylo (a nebylo) za reálného socialismu.
Jedinečná obrazová publikace o československém RETRO světě od autora úspěšného televizního cyklu Retro.

Retro_kniha_autor_MP

Autorem je Michal Petrov   Nakladatelství JOTA – anotace knihy

Michal Petrov získal mnohá ocenění od laické i odborné veřejnosti!
Český bestseller 2013 v kategorii Odborná a populárně naučná literatura pro dospělé
Mezinárodní čestné uznání E. E. Kische 2014
A 3. místo v kategorii Nejkrásnější kniha festivalu GO KAMERA 2014

Minulý rok vyšlo RETRO 2  Jak jsme si to (u)žili za reálného socialismu. 

Další vzpomínání na léta (ne)dávno minulá. Více informací zde:)

Retro_kniha_

Knihu RETRO ČS  jsem bez váhání koupila ihned, jak vyšla a rádi si v ní listujeme i dnes. Darovala jsem ji někomu milovanému k Vánocům, ani jsem ji v obchodě moc nezkoumala, prostě bylo jasné, že zaručeně udělá obdarovanému velkou radost! Pořad Retro jsme na i-vysílání sledovali moc rádi! A vůbec RETRO je RETRO!

Večer, když byly dary pod stromečkem již rozbalené, jsem si s chutí knihu prohlížela a k mému překvapení jsem v ní našla obaly na potraviny, které navrhovala moje maminka! Dokonce je v knize obal obilná pochoutka, kde jsem vyfocená jako malá holka ve žluté mikině a se šíleným sestřihem mých nezkrotně kudrnatých a hustých vlasů. Cha! Kde jsou ty časy!;) Bylo to dojemné! Vánoce jsou plné emocí, ale tohle byla velká radost! Hned jsem to volala mamině, která se nemohla dočkat, až knihu prolistuje. Řekla přesně: „No nekecej!?“:)

Moc dobře si pamatuji, jak máma tenkrát tvořila obaly ručně, používala jen propisot a diapozitivy, barevné papíry. Doma po večerech slepovala krásné makety krabiček. Obdivuji, jak bez počítače a grafických programů, dokázala vytvořit něco vkusného a na tu dobu výjimečného. Pracovala jako grafička v Pražských pekárnách a mlýnech a navrhla například obaly na Křehký chléb, Laskonky, různé těstoviny a mnoho dalších obalů.

Živě vidím ty okamžiky focení v ateliéru i ten plný regál již hotových výrobků v samoobsluze. Mám pocit, že když na trhu občas byla nějaká novinka, byl výrobek vyskládaný v celém regálu, aby se jinak poloprázdné prostory něčím zaplnily. Moc mě bavilo, být u celého tvůrčího procesu – aranžování výrobků, focení v ateliéru, vytvoření makety, i samotného tisku a pak to ochutnávání těch novinek!;)

Po revoluci se máma stala podnikatelkou a navrhovala grafické návrhy a konstrukce obalů na počítači. Jak krásné a nápadité obaly dokázala navrhnout pomocí „hučící a děsně pomalé bedny“ a „šíleně blikajícího monitoru“ – o tom někdy příště.:)

Tímto tedy srdečně děkuji autorovi a obdivuji ten nápad, dát dohromady takto krásnou publikaci! S laskavým svolením autora jsem vám nafotila pár obrázků z knihy. Pokud náhodou knihu doma nemáte, tak ji vřele doporučuji pořídit!

Retro_kniha_nivea

 

Retro_kniha_dermacol Retro_kniha_LeeCooper_Levis Retro_kniha_pece_o_vlasy

 

Retro_kniha_obilna_pochoutka

Vitacity – jahodový a citronový, žvýkačky PEDRO, Horalky na výletě a paštika Májka namazaná na chleba – jako svačina na parkovišti – cestou do Jugoslávie. Ty výrobky neodmyslitelně patří k našim silným a krásným zážitkům z dětství! A tak jsem neodolala, a když před Velikonocemi byl v Lidlu zase – RETRO týden – některé výrobky jsem koupila. :o)

RETRO_tyden_Lidl Retro_kniha_Lidl_Retro_tyden

RETRO obaly se vracejí na trh – mrkněte na GRANKO

Retro_kniha_deti

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *